W maju miał miejsce zamach na premiera Słowacji Roberta Fico.
Zastanawiałem się czy można było w porę rozpoznać po zachowaniu niewerbalnym czy sprawca zaatakuję aby temu przeciwdziałać.
Doszedłem do wniosku iż była szansa aby w porę zareagować na zachowanie sprawcy i w razie zagrożenia powstrzymać jego atak, pamiętajmy to co pisałem już nie raz iż nie ma jednego pewnego zachowania które wyraża zamiary lub myśli drugiego człowieka.
Na filmie widzimy jak agresor wpierw obserwuję premiera a potem jego ochroniarza który przechodzi za nim a potem znowu premiera i nagle zmniejsza do niego dystans i oddaje strzały.
Ciekawi mnie jego wyraz twarzy który też może świadczyć o tym iż osoba zaatakuję. Badania na ten temat prowadził Doktor David Matsumoto który stworzył świetne narzędzie do rozpoznawania osób niebezpiecznych po mimice twarzy "link do tego programu".
Reasumując po zaobserwowaniu wszystkich tych zachowań, nawet pomijając skrócenie dystansu można dojść do wniosku iż na taką osobę warto zwrócić uwagę.
Pamiętajmy że zachowania niewerbalne są jak puzzle , dopiero wtedy kiedy złożymy zachowania w całość wyjdzie nam właściwy element układanki. Pojedyncze zachowania mogą oznaczać w niektórych przypadkach co innego niż piszę. Dlatego w swoich artykułach przedstawiam konkretne sytuacje które mogą się od innych różnić . Każdy z nas jest inny i inaczej postrzega pewne sprawy.
Wszystkie artykuły pisałem z moich obserwacji zachowań ludzi , ze studiowania filmów psychologicznych oraz książek.
Artykuły mogą zawierać błędy , strona ta pomaga mi rozwijać moje zainteresowania mową ciała .
Einen