Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Albert EinsteinKsiążki

 

"Paul Ekman światowej sławy ekspert od wykrywania kłamstw

został okłamany przez własnego syna"

 

 

W książce Dlaczego Dzieci Kłamią Paul Ekman opisuje przypadki kłamstwa dzieci  widziane z różnych perspektyw  również  z perspektywy  swojego syna czy żony , którzy napisali po jednym rozdziale tej książki.

 Pokazuję on jak dziecko wyraża kłamstwo na różnym etapie swojego rozwoju. Nie skupia się tylko na jednym wniosku ale wysnuwa ich wiele. Opisuje także różne rodzaje kłamstwa , takie które według dzieci  nie są  kłamstwem i te które nim są .

W swojej książce udowadnia iż dzieci uczą się kłamać od swoich rodziców , którzy codziennie kogoś okłamują w prostych sprawach na przykład namolnego akwizytora czy kogoś z rodziny aby pokazać iż otrzymany prezent który w rzeczywistości okazał się nietrafiony cieszy. Dzieci są osobami bardzo sugestywnymi które uważają dorosłych za "wszechwiedzących" i dlatego czerpią z nich przykład dopiero w późniejszym etapie rozwoju tak jak piszę Ekman  dzieci zaczynają wzorować się na rówieśnikach aby się im przypodobać i to od rodziców zależy czy ich dzieci będą rozwijać się  na prawych obywateli czy zejdą na złą drogę .Czy wykształcą u dzieci poczucie moralnego strachu przed kłamstwem czy strachu przed karą za kłamstwo, wykształcenie strachu przed karą jest rzeczą złą i nie kształtuję moralności człowieka , aby dziecko mówiło prawdę dorosłemu musi mu zaufać , dorosły musi mu pokazać że owszem są pewne granicę których nie można przekraczać jednak zawsze będzie traktowany na równi z innymi według zasad.

W książce zjawisko kłamstwa wśród dzieci jest też opisane z widoku kwestii prawnej rodzin podczas rozwodu. Ukazuję w nim jak ogromna jest skala wykorzystywania dzieci w "grze" dorosłych o wygraną i zgarniecie wszystkiego dla siebie. 

Ciekawy przykład podany w tej książce pokazuję jak wielki wpływ na to jak zachowuję się dziecko mają rodzice, przytoczona zostaję sytuacja w której dziecko przy ojcu zachowuję się normalnie  natomiast gdy w pobliżu jest matka zaczyna zachowywać się jakby została mu wyrządzona krzywda przez ojca .Po rozwiązaniu tej sprawy zostało udowodnione iż matka zmanipulowała dziecko aby wygrać przed sądem prawo do opieki nad nim . Przykład ten jest ciekawy z punktu widzenia wykrywania kłamstwa u dzieci.

 

 Ekman ukazuję iż według badań opiekunowie w szkolę i  sędziowie nie potrafią dobrze wykrywać kłamstw u dzieci a ich poziom w tejże dziedzinie jest podobny jak u innych badanych w przytoczonym badaniu w tejże książce.Książka jest bardzo ciekawa i potrafi dostarczyć wielu ciekawych wniosków ,jednak tylko wtedy kiedy jesteśmy elastyczni i potrafimy dostosować nasz punkt widzenia do punktu widzenia dzieci. Książkę odsłuchiwałem jako audiobook , jednak myślę nad jej zakupem ponieważ wtedy łatwiej się piszę artykuły i można zaznaczać ważne treści. 

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Książka

"Na świecie istnieją dwa typy ludzi: Ci , którzy napełniają Twoją szklankę ,

i Ci , którzy ją opróżniają ."

 Joe Navarro

 

Bardzo praktyczna i pisana w prostym języku książka na temat osób niebezpiecznych w naszym otoczeniu , które mogą nam zaszkodzić w życiu albo nawet je zniszczyć , według autora ma ona  pomóc nam zweryfikować to co przeżyliśmy osobiście albo to czego byliśmy świadkami , książka ta jak wspomniał autor ma nauczyć nas samoobrony psychologicznej   .Nie jest to jednak podręcznik kliniczny jak wspomina autor i nie może zastąpić wiedzy specjalistycznej .

We wstępie książki  opisany jest cel napisania tej  książki oraz jak należy z niej korzystać aby wyciągnąć jak najlepsze wnioski.

W książce jest opisane kilka typów osobowości , narcystyczna (według mnie osobowość ta jest w dzisiejszych czasach najbardziej dominującą spośród innych) , chwiejna emocjonalnie , paranoiczna ,drapieżca oraz osobowości mieszane .

Każda osobowość jest opisana w oddzielnym rozdziale a dodatkowo na końcu każdego rozdziału jest lista kontrolna która pozwala nam na sprawdzenie czy w naszym otoczeniu mamy do czynienia z osobą potencjalnie niebezpieczną lub czy sami nie jesteśmy taką osobą . Dodatkowo autor w ostatnim rozdziale zawarł porady w jaki sposób możemy się bronić przed niebezpiecznymi osobowościami .

 Według mnie książka jest bardzo ciekawa ze względu na zawarte w niej informację które pozwalają nam   lepiej zrozumieć dlaczego ludzie którzy nas otaczają zachowują się w ten a nie inny sposób , pozwala ujrzeć innych z zupełnie innej perspektywy , poszerza naszą wiedzę na temat osobowości.

 

 

 

 

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Kontakt z administratorem

marcin@niewerbalne.pl

Nowe artykuły

Written on 07/06/2023, 21:14 by admin
radosc-z-klamstwaPodczas przesłuchania pracownik był bardzo zdenerwowany i oburzony, nie przyznawał się do zarzucanego mu czynu i był małomówny. Podczas rozmowy był bardzo...
Written on 31/05/2023, 23:39 by admin
pauza-w-wypowiedzi Podczas rozmowy z klientem zapytałem go, czy przypadkiem nie mówi mi prawdy i czy zna osobę, o której mu opowiadam, po zadaniu tego pytania lekko...
Written on 18/12/2022, 20:11 by admin
zla-weryfikacjaCzasem typując ludzi którzy zrobili coś złego i ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości funkcjonariusze typują ich na podstawie ekspresji strachu,...
Written on 03/12/2022, 23:26 by admin
rozmowa-z-oszustem-Witam -Witam - Proszę aby Pan zapłacił należność którą jest Pan nam winien od roku.   Osoba odpowiada prostując wolno lewą rękę i obracając ją do...
Written on 21/10/2019, 15:54 by admin
metoda-na-emocjeMając konflikt z pracodawcą udałem się do prawnika który miał mi pomóc w napisaniu odwołania od jego decyzji. Do pokoju wszedł Pan który był już...

.