Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Albert Einstein 

"Paul Ekman światowej sławy ekspert od wykrywania kłamstw

został okłamany przez własnego syna"

 

 

W książce Dlaczego Dzieci Kłamią Paul Ekman opisuje przypadki kłamstwa dzieci  widziane z różnych perspektyw  również  z perspektywy  swojego syna czy żony , którzy napisali po jednym rozdziale tej książki.

 Pokazuję on jak dziecko wyraża kłamstwo na różnym etapie swojego rozwoju. Nie skupia się tylko na jednym wniosku ale wysnuwa ich wiele. Opisuje także różne rodzaje kłamstwa , takie które według dzieci  nie są  kłamstwem i te które nim są .

W swojej książce udowadnia iż dzieci uczą się kłamać od swoich rodziców , którzy codziennie kogoś okłamują w prostych sprawach na przykład namolnego akwizytora czy kogoś z rodziny aby pokazać iż otrzymany prezent który w rzeczywistości okazał się nietrafiony cieszy. Dzieci są osobami bardzo sugestywnymi które uważają dorosłych za "wszechwiedzących" i dlatego czerpią z nich przykład dopiero w późniejszym etapie rozwoju tak jak piszę Ekman  dzieci zaczynają wzorować się na rówieśnikach aby się im przypodobać i to od rodziców zależy czy ich dzieci będą rozwijać się  na prawych obywateli czy zejdą na złą drogę .Czy wykształcą u dzieci poczucie moralnego strachu przed kłamstwem czy strachu przed karą za kłamstwo, wykształcenie strachu przed karą jest rzeczą złą i nie kształtuję moralności człowieka , aby dziecko mówiło prawdę dorosłemu musi mu zaufać , dorosły musi mu pokazać że owszem są pewne granicę których nie można przekraczać jednak zawsze będzie traktowany na równi z innymi według zasad.

W książce zjawisko kłamstwa wśród dzieci jest też opisane z widoku kwestii prawnej rodzin podczas rozwodu. Ukazuję w nim jak ogromna jest skala wykorzystywania dzieci w "grze" dorosłych o wygraną i zgarniecie wszystkiego dla siebie. 

Ciekawy przykład podany w tej książce pokazuję jak wielki wpływ na to jak zachowuję się dziecko mają rodzice, przytoczona zostaję sytuacja w której dziecko przy ojcu zachowuję się normalnie  natomiast gdy w pobliżu jest matka zaczyna zachowywać się jakby została mu wyrządzona krzywda przez ojca .Po rozwiązaniu tej sprawy zostało udowodnione iż matka zmanipulowała dziecko aby wygrać przed sądem prawo do opieki nad nim . Przykład ten jest ciekawy z punktu widzenia wykrywania kłamstwa u dzieci.

 

 Ekman ukazuję iż według badań opiekunowie w szkolę i  sędziowie nie potrafią dobrze wykrywać kłamstw u dzieci a ich poziom w tejże dziedzinie jest podobny jak u innych badanych w przytoczonym badaniu w tejże książce.Książka jest bardzo ciekawa i potrafi dostarczyć wielu ciekawych wniosków ,jednak tylko wtedy kiedy jesteśmy elastyczni i potrafimy dostosować nasz punkt widzenia do punktu widzenia dzieci. Książkę odsłuchiwałem jako audiobook , jednak myślę nad jej zakupem ponieważ wtedy łatwiej się piszę artykuły i można zaznaczać ważne treści. 

 

Komentarze  

0 #5 Verona 2020-07-02 11:07
Therefore, pe[censored]e need more second [censored].

my webpage [censored]://el .atma1901[censo red]/: [censored]://el .atma1901[censo red]/other/
Cytować
0 #4 Raymon 2020-06-08 00:53
Therefore, pe[censored]e ingest more day [censored].

Look at my web site ... [censored]s://b g.buttersweldin g[censored]/: [censored]s://B g.Buttersweldin g[censored]/
Cytować
0 #3 Antoinette 2020-05-25 20:17
Cześć wielkie dzięki za wpis dla nas !

My blog :: Andżelika: [censored]://go ryn.mazury[cens ored]/
Cytować
0 #2 Lily 2020-05-07 17:46
Temat interesujący, ale istotnie szybkość ładowania jest
problematyczna.

Here is my page: Romuald sliwa: [censored]s://e poczta[censored ][censored]/
Cytować
0 #1 Leticia 2020-04-27 02:58
Hej dzięki za post !

my web blog; Magda: [censored]://dz iecieca.warszaw a[censored]/
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Serwer

Szanowni Państwo ze względu na problemy finansowe proszę Państwa o pomoc w celu opłacenia serwera.Link do zrzutki poniżej.

Zbiórka na opłacenie serwera.

Nowe artykuły

Written on 21/10/2019, 15:54 by admin
metoda-na-emocjeMając konflikt z pracodawcą udałem się do prawnika który miał mi pomóc w napisaniu odwołania od jego decyzji. Do pokoju wszedł Pan który był już...
Written on 04/08/2019, 21:55 by admin
zez-oczami-2 Zdjęcie poglądowe, oczy robią podobnie zeza tyle że bardziej na boki.   W pracy zauważyłem że dziewczyna która mnie szkoli robi zeza oczami....
Written on 08/07/2019, 23:53 by admin
smutek-w-oczachCiekawe jest to jak wiele osób ukrywa swój smutek uśmiechając się, udając radosnych. Jednak ich oczy wyrażają co innego, smutek.
Written on 20/11/2018, 02:19 by admin
czlowiek-to-nie-definicjaNie tak dawno temu rozmawiałem z osobą która zajmuję się rekrutacją  do służb na etapie badań psychologicznych. Zauważyłem iż nie zawsze sprawiedliwie...
Written on 15/11/2018, 02:38 by admin
wstydWarto odnowić jeden ze starszych artykułów który pokazuj jak uniwersalna jest mowa ciała .   Przytoczmy niedawną sprawę "porwanej dziewczynki" , jej...

.