W książce Dlaczego Dzieci Kłamią Paul Ekman opisuje przypadki kłamstwa dzieci widziane z różnych perspektyw również z perspektywy swojego syna czy żony , którzy napisali po jednym rozdziale tej książki.
Pokazuję on jak dziecko wyraża kłamstwo na różnym etapie swojego rozwoju. Nie skupia się tylko na jednym wniosku ale wysnuwa ich wiele. Opisuje także różne rodzaje kłamstwa , takie które według dzieci nie są kłamstwem i te które nim są .
W swojej książce udowadnia iż dzieci uczą się kłamać od swoich rodziców , którzy codziennie kogoś okłamują w prostych sprawach na przykład namolnego akwizytora czy kogoś z rodziny aby pokazać iż otrzymany prezent który w rzeczywistości okazał się nietrafiony cieszy. Dzieci są osobami bardzo sugestywnymi które uważają dorosłych za "wszechwiedzących" i dlatego czerpią z nich przykład dopiero w późniejszym etapie rozwoju tak jak piszę Ekman dzieci zaczynają wzorować się na rówieśnikach aby się im przypodobać i to od rodziców zależy czy ich dzieci będą rozwijać się na prawych obywateli czy zejdą na złą drogę .Czy wykształcą u dzieci poczucie moralnego strachu przed kłamstwem czy strachu przed karą za kłamstwo, wykształcenie strachu przed karą jest rzeczą złą i nie kształtuję moralności człowieka , aby dziecko mówiło prawdę dorosłemu musi mu zaufać , dorosły musi mu pokazać że owszem są pewne granicę których nie można przekraczać jednak zawsze będzie traktowany na równi z innymi według zasad.
W książce zjawisko kłamstwa wśród dzieci jest też opisane z widoku kwestii prawnej rodzin podczas rozwodu. Ukazuję w nim jak ogromna jest skala wykorzystywania dzieci w "grze" dorosłych o wygraną i zgarniecie wszystkiego dla siebie.
Ciekawy przykład podany w tej książce pokazuję jak wielki wpływ na to jak zachowuję się dziecko mają rodzice, przytoczona zostaję sytuacja w której dziecko przy ojcu zachowuję się normalnie natomiast gdy w pobliżu jest matka zaczyna zachowywać się jakby została mu wyrządzona krzywda przez ojca .Po rozwiązaniu tej sprawy zostało udowodnione iż matka zmanipulowała dziecko aby wygrać przed sądem prawo do opieki nad nim . Przykład ten jest ciekawy z punktu widzenia wykrywania kłamstwa u dzieci.
Ekman ukazuję iż według badań opiekunowie w szkolę i sędziowie nie potrafią dobrze wykrywać kłamstw u dzieci a ich poziom w tejże dziedzinie jest podobny jak u innych badanych w przytoczonym badaniu w tejże książce.
Książka jest bardzo ciekawa i potrafi dostarczyć wielu ciekawych wniosków ,jednak tylko wtedy kiedy jesteśmy elastyczni i potrafimy dostosować nasz punkt widzenia do punktu widzenia dzieci. Książkę odsłuchiwałem jako audiobook , jednak myślę nad jej zakupem ponieważ wtedy łatwiej się piszę artykuły i można zaznaczać ważne treści.
Einen